HISTORIA KLUBU GKS KORAL DĘBNICA

4 czerwca 2000 roku to data magiczna dla wszystkich ludzi związanych ze sportem w Dębnicy. To właśnie na ten dzień datuje się oficjalne powstanie Stowarzyszenia Klubu Sportowego Koral Dębnica.

Na zebraniu, które odbyło się w wyżej wymienionym terminie dokonano wyboru 5-osobowego Komitetu Założycielskiego, którymi zostali: Mrożek Jacek, Mrożek Mariusz, Wieczorek Jan, Bigos Grzegorz i Kobierski Jerzy. Klub rozpoczął rozgrywki w A-klasie OZPN Słupsk w sezonie 2000/2001. Trenerem zespołu został Jacek Mrożek, a kierownikiem drużyny i trenerem juniorów ŚP. Czesław Wieczorek.

Historyczny sezon 2000/2001 SKS Koral rozpoczął meczem w parku w Człuchowie z Kurier Grom Nakla. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Dębniczan 4:1. Pierwszym strzelcem w A-klasie był Ryszard Zasuwa, który popisał się hat-trickiem. Jedno trafienie z rzutu wolnego dołożył Mariusz Mrożek.

Udział w rozgrywkach wiązał się z olbrzymimi wydatkami tj, opłatami sędziów, zakupem odzieży sportowej, które pokrywane były w części ze składek mieszkańców wsi oraz w znacznej mierze z kieszeni prywatnych sponsorów i hojnych darczyńców

W 2003 roku rozpoczęła się współpraca pomiędzy Koralem a włodarzami gminy Człuchów. W tym okresie przeprowadzono wybory nowych władz klubu SKS Koral Dębnica. Na zebranie zarządu zaproszono Wójta Gminy Człuchów  Adama Marciniaka, któremu zaproponowano objęcie funkcji prezesa zarządu. Wójt zgodził się przyjąć proponowane stanowisko i jednocześnie wyszedł z propozycją aby Koral stał się reprezentantem całej Gminy.

Trzeci sezon w rozgrywkach A-klasy przyniósł spore zmiany. Oprócz wyboru nowego zarządu nastąpiły również zmiany w składzie zespołu. Koral wzmocniło dwóch zawodników z trzecioligową przeszłością: Grzegorz Dowksza i Piotr Cywka. Rundę rewanżową sezonu 2002/2003 Dębniczanie rozpoczęli także z nowym trenerem, którym został Zbigniew Cyzman.

 

13 czerwca 2004 roku zwycięstwem z Iskrą Dretyń Dębniczanie przypieczętowali historyczny sukces w postaci awansu do klasy okręgowej. Duże zasługi należy przypisać całemu zarządowi GKS Koral Dębnica na czele z prezesem Adamem Marciniakiem.

Z dniem 15 sierpnia 2004 roku seniorzy Korala zadebiutowali w słupskiej klasie okręgowej. W pierwszym meczu beniaminek pokonał zespół Piasta Człuchów stosunkiem bramek 2:0.

Na koniec rozgrywek Koral zajął 7 miejsce w ligowej tabeli.

Z dniem 1 listopada 2005r. z funkcji prezesa oraz członka zarządu musiał zrezygnować Adam Marciniak. Było to spowodowane wprowadzeniem w tym czasie nowych przepisów zabraniających łączenia dwóch  stanowisk. Obowiązki prezesa przejął dotychczasowy wiceprezes Jan Wieczorek, natomiastAdam Marciniak został honorowym prezesem klubu..

W 2006 roku wybrano kolejny zarząd klubu. Prezesem został Józef Szufrajda, który pełni powierzoną funkcję do dnia dzisiejszego.

14 czerwca 2008 roku– ta data długo wpisze się do historii Korala. Tego dnia w Dębnicy rozgrywała się decydująca batalia o bezpośredni awans z drugiego miejsca do IV ligi, między Koralem a Pomorzem Potęgowo. Końcowy wynik spotkania 1:1, który dał upragniony awans naszym zawodnikom do IV ligi.

20 kwietnia 2009r.  otwarto piękny  obiekt sportowy w Dębnicy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali  Wójt Gminy  Człuchów Adam Marciniak, prezes Pomorskiego ZPN Andrzej Szczepański oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski.

Rozgrywki IV ligi piłkarze Korala Dębnica ukończyli na 13 pozycji, dającej prawo gry w barażach o utrzymanie.  Rywalem  w barażach był niezwykle silny zespół Polonii Gdańsk. Po bardzo wyrównanej rywalizacji, Koral w końcowym rezultacie okazał się lepszy i w następnym sezonie nadal utrzymał status IV ligowca.

Kolejny sezon na IV ligowym szczeblu– sezon 2009-2010 to okres przetasowań trenerskich w Dębnicy. Po 12 rozegranych kolejkach rundy jesiennej z zespołem pożegnał się trener Zbigniew Cyzman, który przez ponad 6 lat przeszedł z klubem trudną drogę od A-klasy do upragnionej IV ligi. Schedę po Cyzmanie przejął nowy szkoleniowiec, którym został Mirosław Kowalczyk jednak poprowadził Dębniczan w zaledwie 3 spotkaniach.

Od 1 stycznia 2010r. na ławce trenerskiej zasiadł doświadczony szkoleniowiec Janusz Fabich. Rolę drugiego trenera objął Łukasz Pietraszak, który od dłuższego czasu pomagał w przygotowaniu kondycyjnym zespołu. Koral na zakończenie sezonu zajął bezpieczną pozycję, dzięki otrzymanemu w ostatniej kolejce spotkań walkowerowi z Murkamem Przodkowo.

Po dwóch bardzo nerwowych sezonach, w których o utrzymanie się w IV lidze Koral drżał do ostatnich kolejek nowy sezon 2010/2011 miał być przełomowy. Zespół przed startem rozgrywek został wzmocniony kilkoma bardzo dobrymi zawodnikami. Po udanej rundzie jesiennej Koral znajdował się w czołówce (4 miejsce),w związku z czym pojawiła się realna szansa awansu do III ligi Bałtyckiej. Koral został wzmocniony kilkoma doświadczonymi graczami. Dzięki bardzo dobrej współpracy na linii Zarząd-trenerzy-zawodnicy Koral ukończył rozgrywki na 2 miejscu w ligowej tabeli, które dało bezpośredni awans do III ligi Bałtyckiej.